Звіт за результатами проведення моніторингу здійснення заходів для підтримки здоров’я та активного довголіття, подолання негативних наслідків старіння за 2024 рік
У 2024 році кількість Університетів третього віку налічувала 229 одиниць (в порівнянні з 2023 роком їхня кількість збільшилася в 1,5 рази). Кількість викладачів, волонтерів, які долучалися до проведення навчань – 1 511, з них: жінки – 1 209, чоловіки – 302. Кількість слухачів старшого віку, які взяли участь у навчаннях – 17 454, з них: жінки – 15 355, чоловіки – 2 099. Подальше працевлаштування слухачів – 42, з них: жінки – 33, чоловіки – 9.
За інформацією Вінницької обласної державної (військової) адміністрації, в регіоні діє Цільова програма соціального захисту населення Вінницької області на 2022-2026 роки, затверджена рішенням 15 сесії Вінницької обласної Ради 8 скликання від 14 грудня 2021 року № 300 (далі - Цільова програма), спрямована на підвищення рівня життя вразливих та соціально незахищених верств населення шляхом їх соціальної підтримки, надання якісних соціальних послуг, створення безбар'єрного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; здійснення конкретних заходів, спрямованих на забезпечення права кожного громадянина на достатній життєвий рівень, надання адресної підтримки незахищеним верствам населення, залучення до співробітництва з органами виконавчої влади громадських організацій та благодійних фондів, діяльність яких має соціальну спрямованість. Окремим розділом Цільової програми є активізація людей похилого віку та осіб з інвалідністю, в тому числі, які перебувають у закладах соціальної сфери у культурно-дозвіллєву діяльність, у тому числі реалізація програми „Активне довголіття”.
Підвідомчими комунальними закладами системи соціального захисту населення області протягом I півріччя 2024 року організовувались та проводились заходи із залучення людей похилого віку та осіб з інвалідністю до культурно-дозвіллєвої діяльності, розвитку та ведення здорового способу життя.
Комунальною установою „Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку” (далі - Пансіонат), геріатричне відділення у м. Вінниця, регулярно проводилися заняття для підопічних з психологом, інструктором з трудотерапії та інструктором з фізичної реабілітації, де було охоплено понад 100 осіб.
Так, на приклад, для клієнтів було проведено безліч майстер-класів з виготовлення паперових квітів „Крокуси”, „Пасхальні писанки з паперу”, „Крашанки з солоного тіста”, „Композиція з геометричних фігур” „Маки з атласних стрічок”, „Вироби з повітряного пластиліну”, „Метелики з кольорового паперу”, „Вироби з пластикових пляшок”.
У психоневрологічному відділенні Пансіонату створено клуб мандрівників, який організовує віртуальні мандрівки Україною: 15 травня та 5 червня учасники віртуально подорожували цікавими куточками Вінницької області.
Щомісячно підопічними пансіонату здійснюється прогулянка до лісу, де проводиться фізична активність на свіжому повітрі. У закладі систематично працює літературний клуб.
У Жмеринському психоневрологічному будинку-інтернаті для відновлення втрачених функцій, професійних і побутових навичок, забезпечення позитивного фізичного та психологічного впливу на організм створено 3 творчі майстерні, де підопічні займаються певними видами трудотерапії, а саме: слюсарні роботи (дрібний ремонт шаф, ліжок та стільців); виготовлення настільних ігор, виготовлення настільного переносного підсвічника, ручне шиття (дрібний ремонт особистих речей), вишивання нитками, бісером, алмазна мозаїка, виготовлення виробів з пряжі, пластиліну, дерев'яних паличок, в’язання гачком килимів.
З метою забезпечення соціальної інтеграції людей похилого віку та осіб з інвалідністю у культурно-дозвіллєву сферу, у тому числі й внутрішньо переміщених осіб, Департаментом соціальної та молодіжної політики обласної військової адміністрації спільно з Обласним пансіонатом для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку (31 травня 2024 року), Тиврівським обласним будинком-інтернатом для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку (21 червня 2024 року) та Харківським національним університетом внутрішніх справ було реалізовано і проведено концерти в рамках соціального проекту „Подаруй частинку тепла”. Зазначеним проектом охоплено понад 200 осіб.
У територіальних громадах Вінницької області провадять свою діяльність 62 надавача соціальних послуг, що належать до комунального сектору, з них 46 центрів надання соціальних послуг (далі - ЦНСП), при яких утворені 18 відділень наданих соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання (стаціонарний догляд) та 16 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі - ТЦСО), у складі яких діють 8 стаціонарних відділень постійного або тимчасового перебування/проживання (стаціонарний догляд). У Жмеринській територіальній громаді функціонує комунальний заклад „Турбота”, при якому утворено відділення з наданням соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання (стаціонарний догляд) шляхом ліквідації такого відділення при комунальному закладі Жмеринської міської ради „Центр надання соціальних послуг”.
З початку 2024 року у 7 територіальних громадах при стаціонарних відділеннях ТЦСО та ЦНСП діють постійні культурно-дозвіллєві гуртки для клієнтів, які проходять 1-2 рази на тиждень відповідно до затвердженого плану на місяць: Гайсинський ЦНСП - гурток з в'язання; Барський ЦНСП - 2 арт-терапевтичні майстерні: „Творчість і самовираження”, „Підтримка духовності” та арт-терапевтичний проект, організований психологами „Палітра емоцій”; КЗ „Турбота” - гурток рукоділля для розвитку дрібної моторики рук та гурток малювання; Городківський ЦНСП - гурток літературного читання; Томашпільський ЦНСП - створена кімната з художнього випалювання по дереву; Калинівський ТЦСО - гурток оригамі; Козятинський ТЦСО - гурток з малювання та гурток рукоділля; Уланівський ЦНСП - гурток малювання та гурток ліплення з пластиліну. Протягом звітного періоду культурно- дозвіллєвими формами роботи було охоплено понад 140 осіб.
У 5 територіальних громадах області протягом січня-березня 2024 року проведені тренінги та майстер-класи, зустрічі для підопічних та працівників із залученням представників громадських організацій та інших фахівців з виїздом на місця, а саме: психологічні заняття щодо покращення психологічного стану у період війни з клієнтами та працівниками відділення стаціонарного догляду, які проводив психолог з Товариства Червоного Хреста (Жмеринська ТГ); зустріч з психологом та проведення бесіди з клієнтами на тему: „Чому свій вік так важко прийняти?” (Махнівська ТГ); тренінг щодо психологічного вигорання для працівників Калинівського ТЦСО, організований ГО „Фонд Маша”; перегляд відеовистави „Пасхальна кантана”, організований БФ „Краще майбутнє” при підтримці ГО „Українська сімейна фундація” для клієнтів працівників та стаціонарного відділення (Липовецька ТГ, Козятинська ТГ).
За інформацією Волинської обласної державної (військової) адміністрації, з метою заохочення до здорового способу життя осіб усіх вікових груп як умови здорового старіння та активного довголіття, у тому числі сприяння фізичній активності громадян похилого віку, в територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) працюють Університети ІІІ віку. Заняття проводяться відповідно до затверджених планів навчального курсу. До проведення лекційних занять, гурткової та фізкультурно-масової роботи, організації дозвілля залучені волонтери, які мають досвід і досконало обізнані з темами програмного курсу. На заняття запрошуються різні фахівці – лікарі, мистецтвознавці, поети, представники державних та громадських організацій.
Поширення реклами з питань здорового способу життя, як умови здорового старіння, в закладах охорони здоров’я здійснюються шляхом спілкування з сімейним лікарем, лікарями стаціонарних відділень та молодшими спеціалістами з медичною освітою, наочною рекламною агітацією (санітарні бюлетені, рекламні вивіски) в закладах, а також через медіа.
Відповідно до Програм соціального захисту окремих категорій мешканців в територіальних громадах здійснюється фінансова підтримка громадських і благодійних організацій, що опікуються особами з інвалідністю, ветеранами війни та іншими пільговими категоріями населення.
За інформацією Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної (військової) адміністрації, станом на 01.07.2024 в області функціонує 12 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та 18 центрів надання соціальних послуг.
В області запроваджено надання соціально-педагогічної послуги „Університет третього віку” в 10 територіальних центрах та 3 центрах надання соціальних послуг, з урахуванням безпекової ситуації в регіоні.
На офіційних веб-сайтах, сторінках у соціальних мережах військових адміністрації, закладів охорони здоров’я, структурних підрозділів з питань соціального захисту, надавачів соціальних послуг постійно розміщуються інформаційні матеріали щодо підтримки здорового способу життя та активного довголіття, шляхів подолання наявних та попередження нових захворювань та проблем зі здоров'ям, інформація щодо переліку безоплатних медичних послуг для людей літнього віку тощо. Також постійно розміщується інформація на стендах в установах соціального захисту населення та охорони здоров’я.
За інформацією Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної (військової) адміністрації, на території Закарпатської області функціонує КУ „Виноградівський геріатричний пансіонат” Закарпатської обласної ради на 241 ліжко-місце, де отримують соціальну послугу стаціонарного догляду особи похилого віку та особи з інвалідністю. Також в області діють 11 стаціонарних відділень територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі - терцентри). Діяльність терцентрів включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення здорового та активного життя людей похилого віку.
Щокварталу лікар загальної практики - сімейний лікар проводить лекцію серед підопічних на теми: „Активне довголіття”, „Поняття старість та хвороби похилого віку”. Серед підопічних користується популярністю друковане видання „ЗОЖ - здоровий образ життя”. Також соціальні працівники разом з психологом активно навчають бажаючих підопічних користуванню комп'ютерною технікою, гаджетами та освоєнню мінімального пакету комп'ютерних програм.
Підопічним геріатричного пансіонату та стаціонарних відділень терцентрів організовують благодійні концерти місцевих колективів, екскурсії. Зокрема, I півріччя 2024 року було відвідано: Ужгородський замок, Невицький замок, Чинадіївській замок Сент- Міклош, курорт Воєводино, монастирі та музеї тощо.
Працівники терцентрів ведуть активну інформаційну роботу серед населення про діяльність закладів та можливість отримання різних видів соціальних послуг. Також інформаційна робота здійснюється в соцмережах та ЗМІ. Постійно проводяться бесіди та тематичні лекції не тільки з підопічними відділень стаціонарного догляду, а й з підопічними відділення соціальної допомоги вдома.
Проводиться активна робота з формування позитивного ставлення до людей похилого віку. Учні загальноосвітніх шкіл міста відвідують людей третього віку, проводять майстер-класи, спілкуються, обмінюються життєвим досвідом та досягненнями. Соціальні робітники відділень соціальної допомоги вдома підтримують своїх підопічних в домашніх умовах, надаючи весь спектр соціальних послуг.
За інформацією Івано-Франківської обласної державної (військової) адміністрації, з метою профілактики захворювань, збереження здоров'я у похилому віці в області рішенням Івано-Франківської обласної ради від 23.12.2020 № 33-2/2020 затверджена комплексна програма „Здоров'я населення Прикарпаття на 2021-2025 роки”. В рамках даної програми в розділі „Покращення діагностики, лікування та профілактики злоякісних новоутворів” для забезпечення ранньої діагностики найбільш поширених серед населення злоякісних новоутворень на 2024 рік передбачено фінансування в розмірі 1 млн. гривень.
Окремими місцевими радами прийняті та реалізуються заходи, спрямовані на проведення скринінгових обстежень з приводу злоякісних новоутворень, регламентованих Переліком медичних втручань у межах первинної медичної допомоги для груп пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку захворювань, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.03.2018 № 504 „Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги”.
Рішенням Івано-Франківської обласної ради від 22.12.2023 № 821-28/2023 прийнята „Програма розвитку та фінансової підтримки комунальних та комунальних некомерційних підприємств охорони здоров'я Івано-Франківської обласної ради на 2024-2025 роки”, якою затверджено, зокрема, програмний захід „Фінансове забезпечення окремих організаційних заходів, координація яких здійснюється департаментом охорони здоров'я Івано-Франківської облдержадміністрації та профільними експертами, в рамках реалізації державної політики та національної стратегії у сфері охорони здоров'я”.
24.01.2024 відбулася зустріч керівництва Івано-Франківської обласної державної (військової) адміністрації з головами територіальних громад, в ході якої обговорено питання щодо організації заходів для масового охоплення жителів громад онкопрофілактичними оглядами, поширення інформаційних матеріалів про види онкоскринінгу в ЗМІ.
З метою удосконалення вмінь і навичок медичного персоналу інтернатних закладів з догляду за підопічними з числа осіб похилого віку та осіб з інвалідністю проведено ряд теоретично-практичних навчань та тренінгів на теми: „Надання послуг по догляду за особами з інвалідністю та людьми похилого віку, які за станом здоров'я потребують стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування”; „Дезінфікуючі середники. Їхнє використання у роботі персоналу. Профілактика пролежнів. Догляд за ліжковими хворими”; „Особливості догляду за хворими після перенесених інсультів. Ускладнення та профілактика захворювання”; „Особливості догляду за хворими з цукровим діабетом. Ускладнення та надання невідкладної допомоги”; „Судинна деменція. Хвороба Альцгеймера. Особливості догляду за психіатричними хворими”; „Медико-соціальна допомога людям з вадами психічного здоров'я у молодому та похилому віці”.
Обласним центром соціальних служб проведено навчання для 61 фізичних осіб, які надають послугу з догляду без здійснення підприємницької діяльності, яким видано відповідні довідки.
У рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я „Ти як?” в області реалізовують свої творчі здібності (заняття з арт-терапії, вишивка бісером) особи, що перебувають у стаціонарних відділеннях територіальних центрів (центрів надання соціальних послуг). Проводяться різні заходи, тренінги та комплексні вправи для зняття напруження і підняття позитивного настрою, а також терапія музикою, які в цілому сприяють подоланню негативних наслідків старіння.
За інформацією Кіровоградської обласної державної (військової) адміністрації, медичними працівниками закладів охорони здоров’я області забезпечується інформаційно - роз’яснювальна робота з громадянами похилого віку шляхом розміщення санбюлетнів, проведення індивідуальних бесід на відповідні теми.
Також лікарями постійно проводиться навчання рідних, помічників/доглядальників пацієнтів похилого віку навичкам дотримання здорового способу життя, раціонального харчування та при потребі правилам догляду в домашніх умовах.
За інформацією Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної (військової) адміністрації, на виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, наказу Міністерства соціальної політики Україні від 25.08.2011 № 326 „Про впровадження соціально-педагогічної послуги „Університет третього віку” з метою вирішення проблем людей старшого віку, покращення якості їх життя, збереження та формування їх активної життєвої позиції, ознайомлення з сучасними технологіями та підтримки життєдіяльності на сучасному рівні з травня 2023 року в Миколаївській області відновлено надання офлайн соціально-педагогічної послуги „Університет третього віку” з дотриманням безпечних умов перебування слухачів в умовах воєнного стану.
З початком збройної агресії російської федерації надання послуги „Університет третього віку” відбувалися у змішаному форматі безкоштовно. Навчання проводилися відповідно до затверджених програм та планів.
В Миколаївській області у 17 територіальних громадах працювали „Університети третього віку”, за I півріччя 2024 року на факультетах послуги отримали 412 осіб.
При „Університетах третього віку” працюють такі факультети: плавання, основи права, філологічний, комп’ютерно-інформаційний, літературно-музичний, здоровий спосіб життя, культурно-дозвіллєва діяльність та рукоділля, кінотерапія, арт-терапія, аромотерапія, соціально-психологічне розвантаження, скандинавська ходьба, освітній туризм, людина та довкілля, кіномистецтво, цифрові технології тощо.
За ініціативи Управління молоді та спорту Миколаївської обласної державної (військової) адміністрації обласним центром фізичного здоров’я населення „Спорт для всіх” щомісячно проводяться фізкультурно-оздоровчі заходи з громадянами похилого віку.
За інформацією Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної (військової) адміністрації, територіальними центрами соціального обслуговування, центрами надання соціальних послуг проводяться інформативні зустрічі з особами похилого віку, особами з інвалідністю та зустріч-інформування для внутрішньо переміщених осіб про види соціальних послуг та можливість їх отримання.
Здійснюється постійне інформування на сторінках соціальних мереж територіальних громад області, в окремих онлайн групах отримувачів послуг про надання соціальної підтримки, соціальних послуг, функціонування клубів за інтересами, факультетів Університету третього віку та користі від участі в них, пропагується здоровий та соціально активний спосіб життя. Проводяться тематичні зустрічі, бесіди, зокрема із запрошеними практичними психологами.
За інформацією Рівненської обласної державної (військової) адміністрації, закладами охорони здоров'я Рівненської області з метою формування прихильності населення до медичної допомоги, широкої поінформованості щодо профілактики захворювань, ведення здорового способу життя, збільшення тривалості життя та запобігання розвитку соціально-небезпечних захворювань та хвороб, що призводять до інвалідизації та займають лідируючі позиції серед смертності населення, протягом I півріччя 2024 року здійснювались заходи, які спрямовувались на усі верстви населення, в тому числі громадян похилого віку:
- в лікувальних закладах області на регулярній основі проводяться інформаційні бесіди з пацієнтами з приводу профілактики хвороб та здорового способу життя, при зверненні останніх, як за медичною допомогою з приводу захворювань, так і при проведенні профілактичного огляду. Зокрема, сімейними лікарями організовуються „школи здоров'я” для пацієнтів, на яких читаються лекції з приводу профілактики актуальних сезонних захворювань;
- до Всесвітнього дня здоров'я (7 квітня) всім охочим в закладах охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу, проводилось вимірювання артеріального тиску, пульсу, визначення рівня цукру в крові та холестерину. Серед відвідувачів та отримувачів даних медичних послуг левову частку становило населення віком 60+, які з метою профілактики пройшли обстеження;
- в травні 2024 року медики лікувальних установ Рівненської міської ради у співпраці з окремими медичними закладами Рівненської обласної ради проводили в парку ім. Т. Шевченка, що у Рівному, медичний захід, що мав на меті популяризацію збереження здоров'я та профілактику захворювань. Під час заходу проводились лікарські консультації, здійснювалось вимірювання артеріального тиску та рівня насичення крові киснем, проводився розрахунок індексу маси тіла та говорили про здорове харчування, надавались поради стосовно профілактики онкологічних захворювань у жінок, проводились щеплення від COVID-19 та дифтерії і правцю. Також відвідувачі практикувались у скандинавській ходьбі, проходили майстер-клас по гігієнічній обробці рук та наданню домедичної допомоги, знайомились із „ментальною стежиною”, оцінюючи рівень ментального здоров’я тощо;
- регулярне інформування населення шляхом залучення ЗМІ, зокрема, розміщення публікацій в соціальних мережах, стосовно профілактики захворювань та впливу негативних природних чинників на організм людини.
Також медики проводять профілактичні бесіди з пацієнтами та їх родичами/доглядальниками щодо догляду за хворими, підвищення якості життя хронічно-хворих та профілактики розвитку ускладнень.
Варто зазначити, що в Рівненській області функціонують паліативні бригади, що здійснюють у разі потреби виїзди до пацієнтів, серед яких переважно особи похилого віку.
Крім того, в усіх регіонах України проводилися культурно-просвітницькі, фізкультурно-оздоровчі та спортивні заходи/акції, благодійні вистави, концерти, мистецькі виставки, свята тощо. Детальна інформація за посиланням.