06 квітня заступниця Голови Національної соціальної сервісної служби України, Татьяна Лактионова взяла участь у конференції “Стан додержання прав людини в місцях несвободи під час правового режиму воєнного стану”. Захід організований Офісом Омбудсмана спільно з ГО “Україна без тортур”.
Під час конференції обговорювалося питання про те, як російська військова агресія проти України ускладнила реалізацію функцій національного превентивного механізму щодо захисту від катувань,
нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження чи покарання осіб, які перебувають у місцях несвободи на території України.
До основних перешкод реалізації функції НПМ можна віднести:
-
ускладнення умов утримання в місцях несвободи через небезпеку обстрілів та захоплення, незабезпечення місць несвободи достатньою кількістю укриттів та бомбосховищ;
-
неможливість убезпечення працівників Секретаріату та залучених до періодичних відвідувань місць несвободи представників громадських організацій, відмова від участі у відвідуваннях вказаних осіб у зв’язку з переміщенням по території України та за її межі;
-
руйнування інфраструктури місць несвободи внаслідок бойових дій;
-
міграція місць несвободи у зв’язку з евакуацією та багато інших перешкод.
Дмитро Лубінець відмітив, що попри складнощі, Секретаріат Уповноваженого за 2022 рік здійснив 345 відвідувань місць несвободи, за результатами яких вживалися дієві заходи щодо поновлення прав людей та попередження їхнього порушення в подальшому. Протягом 2023 року вже здійснили 89 відвідувань і направили 15 подань Уповноваженого.
Тетяна Лактіонова зазначила, що з метою дотримання прав підопічних в інтернатних закладах, Нацсоцслужбою проводяться заходи державного контролю щодо дотримання дотримання законодавства під час надання соціальних послуг.
За час війни територіальними органами Нацсоцслужби проведено понад 300 моніторингів інтернатних закладів, зокрема за листами Секретаріату Уповноваженого. Кожне виявлене порушення тримається на контролі до моменту його повного усунення.
Учасники заходу обговорили проблемні питання задля знаходження механізмів їх вирішення.